BLOK MANGI

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

12:00

Anna Małecka – Korea Południowa: webtoony vs. rzeczywistość

Koreańska fala poza k-popem i dramami wykreowała też modę na webtoony. Ale na ile kraj przedstawiany w komiksach jet podobny do tego rzeczywistego? Powiedzmy sobie trochę o tym jakie problemy nękają współczesną Koreę Południową i jak prezentowane są w znanych nam komiksach.

13:00

Łukasz Kaczmarek – Manga, manhwa, manhua – komiksy z Japonii, Korei i Chin

Ekspansja kultury azjatyckiej dotyka wielu dziedzin życia – wśród młodego pokolenia popularne są koreańskie seriale, muzyka i moda, a o wpływach Japonii na sztukę i kulturę można by opowiadać godzinami. Co powoduje, że japońskie komiksy przebiły te zachodnie wynikami sprzedaży? Czym różnią się komiksy koreańskie od japońskich? Jaką rolę w tym krajobrazie pełnią Chiny i czy uda im się przebić do popkulturowego mainstreamu poza własnym poletkiem? O realiach nowoczesnego rynku komiksów, niewygodnych problemach o nieokreślonych szansach na rozwiązanie, a także sukcesach i wyzwaniach stojącymi przed branżą.

14.00

Anna Maria Puto – Japońska literatura w mandze Bungō Stray Dogs (Bezpańscy Literaci)

Wyobraźcie sobie komiks, gdzie Mickiewicz walczy ze Słowackim na super moce powiązane z ich najwybitniejszymi dziełami! Tak właśnie dla Japończyków wygląda Bungō Stray Dogs. Manga ta zdobyła popularność ze względu na swoją wciągającą fabułę, ciekawe postacie i przystojnych chłopców, jednak skrywa w sobie wiele nawiązań do japońskiej literatury z przełomu XX wieku. Na prelekcji przedstawię postacie i ich rzeczywiste odpowiedniki oraz odkryję jak naprawdę wyglądali nasi bohaterowie 2D.

KOMIKSOWE VARIA

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

11:30

Artur Wabik o Muzeum Komiksu

Prowadzenie Krzysztof Lichtblau

12:30

Jacek Gajowniczek, Natalia Fila Zabrzeska, Radosław Koch (Hype Train) – Czy komiksy przeżywają drugą młodość dzięki… serwisom streamingowym?

Od paru lat rynek komiksowy w Polsce przeżywa renesans. Komiksy i powieści graficzne zyskują coraz większą rzeszę fanów. W tym samym czasie platformy streamingowe przenoszą je na mały ekran w formie filmów i seriali. Czy te dwa zjawiska są z sobą powiązane? Czy komiksy zawdzięczają swoją popularność dzięki ich ekranizacjom? A może to działa tylko w drugą stronę?

13:30

Krzysztof Pielaszek – Polityka a komiks: czy komiks był kiedyś rzeczywiście apolityczny?

W internetowych (i zapewne nie tylko) dyskusjach, co chwilę pada argument „Ale po co wciskać tę politykę do komiksów. Kiedyś jej nie było i było lepiej.” Czy jednak te słowa mają w sobie choć odrobinę prawdy? Czy kiedyś komiks był medium apolitycznym? A jeżeli nie to jak objawiało się to politykowanie twórców komiksowych w swoich dziełach? A co z propagandą w komiksach i jak ją rozpoznać? Przyjrzyjmy się razem tym zjawiskom.

14:30

Jerzy Szyłak o komiksach i książkach obrazkowych

Prowadzenie Agnieszka Czoska

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:00

Spotkanie z Tomaszem Spellem („Zasada Trójek”, „The Great Filter”)

Prowadzenie Marcin Łuczak

12:00

Spotkanie z Aleksandrą Herzyk („Wolność albo śmierć”)

Prowadzenie Marcin Łuczak

13:00

Spotkanie z Beatą Rojek i Sonią Sobiech („Opowieści aborcyjne”)

Prowadzenie Michał Słomka

14:00

Spotkanie z dyrektorem Muzeum Karykatury w Warszawie Pawłem Płoskim i jego komiksową ręką Michałem Rzecznikiem

Prowadzenie Michał Traczyk

15:00

Spotkanie z Łukaszem Godlewskim („Malarz”)

Prowadzenie Kasia Kamieniarz

STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

szczegóły wkrótce

WARSZTATY
11:00

Krótkie warsztaty z pisania długich scenariuszy

Zbiór dobrych rad, obserwacji i sztuczek, będący pokłosiem ponad piętnastu lat scenopisarstwa. Największe i najmniejsze sekrety udanych realizacji oraz parę ćwiczeń na rozruszanie głowy.

Tomasz Kontny – scenarzysta komiksów, projektant i producent gier komputerowych, autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Pisze serię „Wydział 7” o SB-ekach rozwiązujących paranormalne zagadki w realiach PRL. Współpracuje zarówno ze sceną niezależną, jak i dużymi wydawnictwami. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytetach w Krakowie i Katowicach.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Czas trwania: 2 h
Miejsce: Pracownia Zbiorów Specjalnych BUP
Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48