Sala prelekcyjna 2
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna
Anna Małecka – Korea Południowa: webtoony vs. rzeczywistość
Koreańska fala poza k-popem i dramami wykreowała też modę na webtoony. Ale na ile kraj przedstawiany w komiksach jet podobny do tego rzeczywistego? Powiedzmy sobie trochę o tym jakie problemy nękają współczesną Koreę Południową i jak prezentowane są w znanych nam komiksach.
Łukasz Kaczmarek – Manga, manhwa, manhua – komiksy z Japonii, Korei i Chin
Ekspansja kultury azjatyckiej dotyka wielu dziedzin życia – wśród młodego pokolenia popularne są koreańskie seriale, muzyka i moda, a o wpływach Japonii na sztukę i kulturę można by opowiadać godzinami. Co powoduje, że japońskie komiksy przebiły te zachodnie wynikami sprzedaży? Czym różnią się komiksy koreańskie od japońskich? Jaką rolę w tym krajobrazie pełnią Chiny i czy uda im się przebić do popkulturowego mainstreamu poza własnym poletkiem? O realiach nowoczesnego rynku komiksów, niewygodnych problemach o nieokreślonych szansach na rozwiązanie, a także sukcesach i wyzwaniach stojącymi przed branżą.
Anna Maria Puto – Japońska literatura w mandze Bungō Stray Dogs (Bezpańscy Literaci)
Wyobraźcie sobie komiks, gdzie Mickiewicz walczy ze Słowackim na super moce powiązane z ich najwybitniejszymi dziełami! Tak właśnie dla Japończyków wygląda Bungō Stray Dogs. Manga ta zdobyła popularność ze względu na swoją wciągającą fabułę, ciekawe postacie i przystojnych chłopców, jednak skrywa w sobie wiele nawiązań do japońskiej literatury z przełomu XX wieku. Na prelekcji przedstawię postacie i ich rzeczywiste odpowiedniki oraz odkryję jak naprawdę wyglądali nasi bohaterowie 2D.
Sala prelekcyjna 1
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82
Artur Wabik o Muzeum Komiksu
Prowadzenie Krzysztof Lichtblau
Jacek Gajowniczek, Natalia Fila Zabrzeska, Radosław Koch (Hype Train) – Czy komiksy przeżywają drugą młodość dzięki… serwisom streamingowym?
Od paru lat rynek komiksowy w Polsce przeżywa renesans. Komiksy i powieści graficzne zyskują coraz większą rzeszę fanów. W tym samym czasie platformy streamingowe przenoszą je na mały ekran w formie filmów i seriali. Czy te dwa zjawiska są z sobą powiązane? Czy komiksy zawdzięczają swoją popularność dzięki ich ekranizacjom? A może to działa tylko w drugą stronę?
Krzysztof Pielaszek – Polityka a komiks: czy komiks był kiedyś rzeczywiście apolityczny?
W internetowych (i zapewne nie tylko) dyskusjach, co chwilę pada argument „Ale po co wciskać tę politykę do komiksów. Kiedyś jej nie było i było lepiej.” Czy jednak te słowa mają w sobie choć odrobinę prawdy? Czy kiedyś komiks był medium apolitycznym? A jeżeli nie to jak objawiało się to politykowanie twórców komiksowych w swoich dziełach? A co z propagandą w komiksach i jak ją rozpoznać? Przyjrzyjmy się razem tym zjawiskom.
Jerzy Szyłak o komiksach i książkach obrazkowych
Prowadzenie Agnieszka Czoska
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
Spotkanie z Tomaszem Spellem („Zasada Trójek”, „The Great Filter”)
Prowadzenie Marcin Łuczak
Spotkanie z Aleksandrą Herzyk („Wolność albo śmierć”)
Prowadzenie Marcin Łuczak
Spotkanie z Beatą Rojek i Sonią Sobiech („Opowieści aborcyjne”)
Prowadzenie Michał Słomka
Spotkanie z dyrektorem Muzeum Karykatury w Warszawie Pawłem Płoskim i jego komiksową ręką Michałem Rzecznikiem
Prowadzenie Michał Traczyk
Spotkanie z Łukaszem Godlewskim („Malarz”)
Prowadzenie Kasia Kamieniarz
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria
szczegóły wkrótce
Krótkie warsztaty z pisania długich scenariuszy
Zbiór dobrych rad, obserwacji i sztuczek, będący pokłosiem ponad piętnastu lat scenopisarstwa. Największe i najmniejsze sekrety udanych realizacji oraz parę ćwiczeń na rozruszanie głowy.
Tomasz Kontny – scenarzysta komiksów, projektant i producent gier komputerowych, autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Pisze serię „Wydział 7” o SB-ekach rozwiązujących paranormalne zagadki w realiach PRL. Współpracuje zarówno ze sceną niezależną, jak i dużymi wydawnictwami. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytetach w Krakowie i Katowicach.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+
Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com