Komiksiarze przeciwko wojnie

 

BLOK HORROR I POSTAPO

Sala prelekcyjna 1

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82

11:00

Spotkanie z redaktorami i twórcami antologii „Rzeźzin” – Tomxyz, Zvyrke, Tomaszem Kontnym

Prowadzenie Agnieszka Czoska

12:00

Bartosz Stuła – Postapokaliptyczne zagrożenie w komiksach amerykańskich

Postapokalipsa to termin, który od dawna jest związany z fantastyką, a w ostatnich czasach odżył ze względu na nowe napięcie „zimnowojenne”. W swojej prelekcji  Bartek Stuła przedstawi w jaki sposób zagrożenie atomowe, które może doprowadzić do sytuacji postapokaliptycznej jest postrzegane w wybranych tytułach komiksowych ze Sknerusem McKwaczem czy bohaterami DC i Marvela, oraz jakie zrodziło ono konsekwencje dla bohaterów świata rysunkowego.

13:00

Piotr Markiewicz – Freddy Krueger z Brazylii, czyli kim jest Joe Coffin?

Joe Coffin (znany w Polsce jako Józef Mogiła) to postać dość tajemnicza dla Europejczyków, ale kultowa dla osób z Ameryki Południowej i Północnej. Sylwetkę  i fenomen postaci postara się przybliżyć Piotr Markiewicz. W czasie swojej prelekcji opowie nie tylko o filmowej historii bohatera, sięgającej jeszcze lat 60, ale także o jego komiksowym wcieleniu zaprezentowanym w „Skazańcu 666”.

14:00

Piotr Markiewicz i Bartłomiej Bielaś – „Wampir: Maskarada” czyli jak przenieść RPG do świata komiksu

Początki gry fabularnej „Wampir: Maskarada” sięgają początku lat 90. Od lat tytuł cieszy się olbrzymią popularnością i zdobywa nowych fanów. Nie tak dawno, na podstawie jej fabuły, powstał komiks o tym samym tytule. Czy przeniesienie RPG na karty komiksu było dobrym pomysłem? Czy tytuł spodoba się miłośnikom serii? Czy ma szansę wciągnąć do Świata Mroku nowych graczy? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą Bartosz Bielaś i Piotr Markiewicz.

15:00

Joanna Kaniewska – KRUK: muzyka, horror, introspekcja

Komiks “Kruk” (org. “The Crow”) i jego adaptacja filmowa z 1994 roku zdążyły już obrosnąć kultem w kręgach lubujących się w dziwacznych klimatach. W ramach tej prelekcji spróbujemy zbadać, jak w dziele Jamesa O’Barra skonstruowana jest przestrzeń horroru oraz introspekcji głównego bohatera. Szczególnie chciałabym się przyjrzeć wpływom muzyki i powiązanej z nią subkultury gotyckiej, ale myślę, że nasze rozważania się na tym nie skończą!

16:00

Łukasz Łęcki – Adaptacja czy adopcja? Postapokaliptyczne sieroctwo

Gdy świat ulega katastrofie, wszyscy kierują się instynktem przetrwania. Pośród zasad spajających nowo powstałe społeczności ocaleńców na pierwszy plan wysuwają się bestialska siła i nieufność. Czy wzrastające pośród zdegenerowanych wartości młode pokolenie może zachować lub na nowo odkryć pojęcie „rodziny”?

BLOK OD SUPERHERO DO... SUPERHERO

Sala prelekcyjna 2

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna

11:30

Wojciech Nelec i Małgorzata Chudziak – Tom Taylor – Pan i Zbawca DC Comics?

Friendship ended with BATMAN. Now NIGHTWING is my best friend.

Mainstreamowe superhero zawsze ma pewien okres, kiedy główne tytuły zaczynają nudzić lub przesadnie emanować „epickością” wydarzeń, po których nic nie będzie takie samo. Wtedy niespodziewanie tytuły niepozorne zaczynają przynosić znacznie więcej frajdy niż te, które miały być tymi „naj”. Współcześnie w DC Comics taka zamiana zaszła, gdy jakościowo Nightwing zdetronizował Batmana – a przynajmniej naszym zdaniem. Porozmawiamy o tym, dlaczego twórczość Toma Taylora odnawia wiarę w mainstreamowe DC i przypomina, że superbohaterowie mogą być fajni.

12:30

Remigiusz Różański – Führerowi w twarz, czyli o komiksie superbohaterskim w czasach II wojny światowej

Jak temat wskazuje, chciałbym się przyjrzeć złotej erze komiksu i temu jak niebagatelny wpływ na rozwój medium miała właśnie wojna.
W prelekcji znajdzie się miejsce na następujące wątki:
– pierwszy patriotyczny superbohater (The Shield),
– prasowa historyjka o Supermenie, która przyniosła Schusterowi i Siegelowi roast na łamach „Das Schwarze Korps”,
– ofensywa Timely Comics i pierwszy numer Kapitana Ameryki,
– groteskowi antagoniści pokroju Kapitana Swastyki,
– figura dobrego Niemca a rasizm w portrecie Japończyków,
– działania propagandowej komórki Writers War Board w komiksie.
13:30

Michał Olech – W ukraińskim komiksie zła Rosja, mistyczna Ukraina i kosmici już się wydarzyli – o Igorze Baranko.

Igor Baranko to najbardziej obecny w Polsce ukraiński autor. W kontekście agresji rosyjskiej jego „Dżihad” przychodzi na myśl automatycznie – imperialistyczna Rosja przyszłości potrzebuje Ukrainy do ziszczenia swojej wielkiej narodowej wizji. Polityka i historia zawsze jest silnie u Baranko obecna, ale jest równie wszechstronny tematycznie co kulturowo – dużo mistyki, filozofii i sensacji na Dzikich Polach, starożytnym Egipcie, u mongolskich mnichów… No i ci kosmici kradnący mumię Lenina.

14:30

Damian „Nox” Lesicki i Jacek „Jako” Murawski – Ryjówka – blog wszechkulturowy (facebook.com/ryjowkablog) – Ryjówka-Man – konkurs wiedzy wszechkomiksowej

Czy to ssak? Czy to samolot? Nie! To Ryjówka-Man – najkomiksowszy z komiksowych konkursów, w którym komiks odmieniamy na wszelkie sposoby. Sprawdź swoją wiedzę o komiksach i zdobądź komiksowe nagrody. W quizie zapytamy o komiksy polskie, amerykańskie, japońskie i europejskie, mainstreamowe i niezależne. Zapytamy o wszystko.

15:30

Julian Jeliński – Jak Stan Lee stworzył uniwersum… DC!

Uwierzycie, jeżeli powiem Wam, że Stan Lee stał za powstaniem Batmana, Supermana, Wonder Woman, Green Lanterna i reszty najważniejszych bohaterów ze świata DC? Nie uwierzycie? No to niespodzianka! To wszystko prawda, tyle, że nie wydarzyło się w latach 30. i 40. XX wieku, a na początku wieku XXI. Wtedy to Stan współtworzył serię „Just Imagine”, na nowo wyobrażając sobie tytanów świata DC, jednocześnie oddając hołd twórcom „oryginalnych wersji”. Ciekawi Was jak wygląda Uniwersum DC stworzone przez architekta świata Marvela? Czy udało mu się wnieść coś nowego czy tylko nieporadnie kroczył między postaciami niczym Galactus po Mikrowersum? Tego dowiecie się z prelekcji, gdy wszyscy „po prostu wyobrazimy sobie…”

BLOK SPOTKAŃ AUTORSKICH

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:00

Spotkanie z Ottoichem („Otwarta Turma”, „Dwa Gwoździe”)

Prowadzenie Krzysztof Lichtblau

12:00

Spotkanie z Pawłem Piechnikiem („Chleb wolnościowy”, „Sybir”)

Prowadzenie Marcin Łuczak

13:00 

Spotkanie z Piotrem Nowackim („OM Apetyt na przygodę”, „Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?”)

Prowadzenie Marcin Łuczak

14:00

Spotkanie z Tomaszem Kontnym i Kubą Babczyńskim („Pasażer”)

Prowadzenie Marcin Łuczak

15:00

Spotkanie z Bartoszem Minkiewiczem („Wilq superbohater”, „Pan Wiedźma”)

Prowadzenie Marcin Łuczak

16:00

Wspomnienie o Krzysztofie Tymczyńskim

Rozmawiają Kasia Kamieniarz, Wojtek Nelec, Krzysztof Pielaszek, Marcin Łuczak

WYSTAWY
16:30

Otwarcie wystawy komiksów i ilustracji prasowych Edmunda Hejdaka

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, E-centrum

STREFA AUTOGRAFÓW

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Galeria

szczegóły wkrótce

WARSZTATY
10:00

Warsztaty z offsetu

Uniwersytet Artystyczny, Pracownia Offsetu – wejście od ul. Solnej przy Ogródku Jordanowskim nr 1

Warsztaty druku offsetowego to okazja, żeby poznać proces powstawania limitowanych grafik, które zostaną przygotowane z okazji naszego festiwalu. Każdy uczestnik warsztatów wyjdzie ze swoim, świeżo wydrukowanym egzemplarzem.

Prowadzenie pracownicy Pracowni Offsetu

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Czas trwania: 2 h

11:00

Zaczarowany ołówek – warsztaty komiksowe z Kubą Babczyńskim

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych

Narysujemy przygodę bohatera stworzonego na podstawie ulubionego przedmiotu z tornistra, szuflady lub skrzynki z narzędziami. Może być to pan Młotek, pani Piła, Flamasterka, Temperator, a może ktoś zupełnie inny. Wszystko zależy od wyobraźni uczestników!

Jakub Babczyński – Urodzony w 1980 r. twórca komiksów, ilustracji oraz animacji z Gdańska. Autor autorskiej serii „Wyspa Szyszek”, którą tworzy we współpracy ze scenarzystami Tomaszem Kontnym i Piotrem Szulcem. Wykładowca komiksu na wydziałach grafiki PJATK i WSB w Gdańsku. Autor licznych warsztatów komiksowych. Współorganizator projektu miejskiego: Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie: Komiksowy Przewodnik po Dolnym Mieście. Zdobywca drugiej nagrody na festiwalu MFKiG w Łodzi w 2015 roku za komiks „Charlie Cudak”.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 7-13

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Czas trwania: 2 h
13:00

Co mówią wycięte głowy. Warsztaty z wypukłodruku

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Budynek B, ul. 23 Lutego 20, piętro 2, sala 202

Czy ścięte głowy mogą mówić? A te wycięte? W programie warsztatów przedstawienie techniki wypukłodruku (linorytu) i praktyczne do niej wprowadzenie podczas tworzenia matrycy projektu swojej komiksowej „gadającej głowy” oraz jej wydruk.
Materiały zapewnione, ale zapraszamy do wzięcia swoich własnych T-shirtów, toreb, zeszytów i innych płaskich rzeczy, na których również będzie można wydrukować swój projekt.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: punkt.grafiki@gmail.com lub poprzez wypełnienie formularza https://docs.google.com/…/18XqOqSNxD0l3v0qoYHy5ViaRmQR9…

Czas trwania: 3 h

14:00

Kreacja świata i zasiedlanie go postaciami

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych

W czasie warsztatów uczestnicy wspólnie ze Spellem stworzą fantastyczny świat i omówią jak uczynić go interesującym. Następnie każdy indywidualnie wymyśli i narysuje postać zamieszkującą stworzoną przez nas krainę.

Tomasz Spell – Komiksiarz-samouk z Gdańska. Autor „Ostatniego Przystanku”, „Przygód Stasia i Złej Nogi”, „Wszechksięgi”, a teraz także „Zasady Trójek”. Obecnie mieszka z kotką Franią w Krakowie. Twierdzi, że niespodziewane ciasto jest największym źródłem szczęścia.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 13+
Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com
Czas trwania: 1,5 h
Miejsce: Pracownia Zbiorów Specjalnych BUP
GALA
19:00

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

W trakcie Gali zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2021 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2021.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na Galę wyłącznie za okazaniem festiwalowych identyfikatorów.

Pobierz program
kontakt

Kontakt

Organizator

Stoiska

Media

Wykłady dla szkół
i obwoźna czytelnia

Darmowe Komiksy

Gromadzenie i wymiana komiksów

Przemysław Dybała
tel. 61-829-38-48