Goście

gość
Paweł Płoski
Paweł Płoski

Teatrolog, redaktor, badacz polityki kulturalnej i organizacji teatru. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2019 dziekan Wiedzy o Teatrze AT. Od 2020 wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Od 2021 wiceprzewodniczący Rady ds. Instytucji Artystycznych przy MKiDN. Jako ekspert współpracował z MKiDN oraz wieloma instytucjami kultury w Polsce. Współpracuje z Uniwersytetem SWPS. Od stycznia 2022 dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.

gość
Michał Rzecznik
Michał Rzecznik

Scenarzysta i rysownik komiksowy, ilustrator, twórca żarów rysunkowych, wydawca zinów, czasem też składa i łamie. Autor i współautor kilkunastu albumów, w tym „Sylwetek i cieni”, dyptyku „KOT”, „88/89″ „Maczużnika”, „Warszawy”. Członek grupy Maszin; współtwórca fanpage’a „Naprawdę Nieśmieszne Rysunki”. Publikował m.in. w „The Guardian”, „Le Monde”. Główny specjalista d.s. wystaw i komiksu w Muzeum Karykatury w Warszawie.

gość
Łukasz Godlewski
Łukasz Godlewski

Twórca komiksowy z Gdańska. Zadebiutował albumem komiksowym „Miłość” w wydawnictwie Smallpress.pl w 2012 roku. Współtworzył takie komiksy, jak” „Benia Dampc i pewien ambitny prokurator” (scen. Jerzy Szyłak), „Kapitan Wrona” (scen. Elżbieta Żukowska), „Niesamowite opowieści Josepha Conrada” (scen. Maciej Jasiński), „Rotmistrz Polonia” (scen. Łukasz Kowalczuk). Zilustrował też kilka odcinków Drabblecast, oraz NoSleep Podcast – jednego z najbardziej popularnych podcastów grozy na świecie. Obecnie żyje na emigracji w Krakowie…

gość
Paweł Piechnik
Paweł Piechnik

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, studiował również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane „Jeszcze dzień życia”, 2018 r., filmy do gier komputerowych „Wiedźmin 3”, „Division 2”, „For Honor 2”, maluje murale. W 2012 r. zdobył Grand Prix za pracę „Link” w XXIII Międzynarodowym konkursie na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. W 2019 r. ukazał się jego album „Chleb wolnościowy”, wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku, a w 2020 r. otrzymał nagrodę BohaterON (prestiżowa nagroda w dziedzinie edukacji) za tenże komiks w kategorii „Pasjonat” za upowszechnianie wiedzy o historii Polski w oryginalny sposób. Jest również autorem dwóch tomów komiksu „SYBIR moja historia” wydanych przez Muzeum Pamięci Sybiru (2020r. i 2021 r.) Prowadzi prelekcje oraz warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych.

Fot. Łukasz Radziszewski

gość
Tomáš Prokůpek
Tomáš Prokůpek

Ur. 1975. Jest historykiem komiksu, pracuje jako kierownik Wydziału historii literatury w Muzeum Morawskim w Brnie. Jest redaktorem magazynu komiksowego „AARGH!”

gość
Beata Rojek
Beata Rojek

Córka Andrzeja i Magdaleny. Tworzy obrazy, grafiki, komiksy

i murale. Prace Brojek można regularnie oglądać na wystawach w Galerii Entropia, BWA i nie tylko, a jej ostatni komiks „Przechera” zniknął z księgarń szybciej niż przysłowiowe świeże bułeczki. Dwukrotnie nominowana do wrocławskiej nagrody Gazety Wyborczej WARTO. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

gość
Sonia Sobiech
Sonia Sobiech

Urodzona w 1986 roku. Antropolożka kultury. Pisze, reżyseruje, montuje wideo, tka społeczne sieci, organizuje wydarzenia artystyczne i kulturalne, zarządza projektami, tworzy przestrzeń dla wzmacniających procesów grupowych i owocnej pracy w zespołach. Uprawia koperek i utopistykę.

gość
Herzyk
Herzyk

Ilustratorka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od kilku lat publikuje swoje komiksy w sieci. Współpracowała m.in. z Amnesty International, Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt i TVN24. Tworzyła też ilustracje i komiksy do książek popularnonaukowych. Feministka, zaangażowana w działania proekologiczne, szczególnie promocję energetyki jądrowej. Interesuje ją historia i inne nauki społeczne. W kwietniu 2022 ukaże się jej debiutancki album „Wolność albo Śmierć”, przygodowa historia osadzona w czasach Rewolucji Francuskiej.

gość
Piotr Nowacki
Piotr Nowacki

Rocznik 1979.

Autor komiksów, które tworzy zarówno dla dzieci (m.in.seria „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, „W koronie”, „Om. Apetyt na przygodę”) jak i starszych czytelników („It’s not about that”, „Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?”, „Byle do piątku trzynsstego”). Czasem wymyśla własne historie, ale najczęściej współpracuje ze scenarzystami m.in. Bartoszem Sztyborem, Maciejem Jasińskim czy Mateuszem Wiśniewskim. Laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursie organizowanym przez Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi. Był redaktorem naczelnym magazynu „Karton”, dziś działa w kolektywie artystycznym Pokembry i prowadzi autorski fanzin „Klops”. Oprócz komiksów ilustruje też czasopisma dziecięce, podręczniki szkolne i książki dla młodych czytelników. Słucha rapu i wychowuje dwójkę szkrabów.

Adres strony: https://piotrnowacki.myportfolio.com/

Fot. Joanna Karpowicz

gość
Ottoich
Ottoich

AGLA, AGLA, AGLA, AGLA

Niezależny twórca komiksów, malarz i rzeźbiarz.

Twórca okultystyczno-groteskowej serii “Dwa Gwoździe” i psychodelicznego komiksu science fiction „Otwarta Turma”.

Czas nie jest dany cały na raz, lecz jest parametrem dynamicznym układu.

RECABUSTIRA, CABUSTIRA, BUSTIRA, TIRA, RA, A

https://www.facebook.com/otttoichart

https://www.instagram.com/ottoich09

Pierwocina

gość
Jakub Babczyński
Jakub Babczyński

Urodzony w 1980 r. twórca komiksów, ilustracji oraz animacji z Gdańska. Autor autorskiej serii „Wyspa Szyszek”, którą tworzy we współpracy ze scenarzystami Tomaszem Kontnym i Piotrem Szulcem. Wykładowca komiksu na wydziałach grafiki PJATK i WSB w Gdańsku. Autor licznych warsztatów komiksowych. Współorganizator projektu miejskiego: Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie: Komiksowy Przewodnik po Dolnym Mieście. Zdobywca drugiej nagrody na festiwalu MFKiG w Łodzi w 2015 roku za komiks „Charlie Cudak”.

gość
Tomasz Kontny
Tomasz Kontny

Scenarzysta komiksów, projektant i producent gier komputerowych, autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Pisze serię „Wydział 7” o SB-ekach rozwiązujących paranormalne zagadki w realiach PRL. Współpracuje zarówno ze sceną niezależną, jak i dużymi wydawnictwami. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytetach w Krakowie i Katowicach.

gość
Zvyrke
Zvyrke

Ten dziwny ziomek od „D-emonology”, “Roadkilla”, “Urny”, “Never Ending Summer”, “IDK”, “IstillDK” i “WilderNESs”. Regularnie rysuje też do zina „AKT”, współtworzy Festiwal Kultury Popularnej DwuTakt, prowadzi niezobowiązujące spotkania rysownicze Bydgoskie Bazgroły, a czasem nieco bardziej zobowiązujące warsztaty komiksowe.

gość
Bartosz Minkiewicz
Bartosz Minkiewicz

Grafik, ilustrator, scenarzysta, reżyser. Absolwent ASP w Krakowie. Współautor i wydawca serii komiksowej „Wilq Superbohater”. Autor projektu postaci i opracowania graficznego do animowanych seriali dla dzieci  „Myszka w paski”,  „Dzielny lew Eryk”, „Rybka Mini Mini”, a także współtwórca autorskiego serialu „Wilq Superbohater”.  Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor ilustracji do kilku książek dla dzieci i wielu satyrycznych rysunków w prasie drukowanej i internecie. Obecnie pracuje nad serialem animowanym „Pan Wiedźma” (scenariusz, opracowanie graficzne).

gość
Tomxyz
Tomxyz

Autor ilustracji do zinów “Admirał Eaglehawk”, “Kto zaparzy earl greya”, “The Thing vs The Fly vs The Blob”, “The Thing vs Ghost vs The Omen” oraz autorskiego “Kamikaze Kat”. Pomysłodawca projektu komiksowego “Advent”. Pochodzi z Bydgoszczy. Swoje prace tworzy przede wszystkim za pomocą tradycyjnych metod – ołówka i tuszu. Lubi eksperymentować i się rozwijać. Całym sercem kocha komiksy i nie potrafi bez nich żyć.

gość
Tomasz Spell
Tomasz Spell

Komiksiarz-samouk z Gdańska. Autor Ostatniego Przystanku, Przygód Stasia i Złej Nogi, Wszechksięgi, a teraz także Zasady Trójek. Obecnie mieszka z kotką Franią w Krakowie. Twierdzi, że niespodziewane ciasto jest największym źródłem szczęścia.